Czy warto sadzić nowe drzewa? Oczywiście, zakup nowych drzew to inwestycja na bardzo długie lata i ogromne wsparcie dla naszej planety. Takie działania powinny być powszechne i wykonywane jak najczęściej.

Najlepszym okresem na sadzenie drzew są pory spoczynku – jesienią po opadnięciu liści lub wczesną wiosną przed pojawieniem się pąków. Chłodne warunki pogodowe pozwalają drzewom na ukorzenienie się w nowym miejscu. Krótko mówiąc… Najlepszy moment jest teraz! Dlatego też w naszym mieście i nie tylko, pojawią się nowe sadzonki!

Laurowiśnie, lipy, klony, platany, brzozy, kasztany… W wielu miejscach w mieście oraz w Golicach przybędzie roślin.
Wzdłuż ulicy Północnej, do ziemi trafiły klony, przy ulicy Mieszka I sadzone będą lipy. Sześć platanów posadzonych zostało przy placu Bohaterów, a pięć placu Wolności. Tam posadzono też pięć lip. Zazielenił się również deptak przy ul. Kochanowskiego. W pasie między chodnikami posadzone zostały brzozy, a wzdłuż deptaka wiśniowe śliwy. Obok Placu Przyjaźni zaplanowano 10 kasztanowców, a w okolicy kościoła, w Golicach, posadzonych zostanie 10 lip. Nasadzenia planowane są także w sąsiedztwie wiat śmietnikowych, żeby uniemożliwić tam składanie odpadów.

Sadzenie drzew nie tylko poprawia jakość powietrza w okolicy, ale również pomaga ograniczyć zmiany klimatyczne, warto dodać, że jedno drzewo wytwarza ilość tlenu wystarczającą aż dla czterech osób! Gdzie można schronić się w słoneczny dzień i złapać trochę cienia? Oczywiście pod koroną drzewa, a ze względu na dostarczany cień, woda powoli wyparowuje z roślinności. Drzewa potrzebują około 56 litrów wody na tydzień, aby przeżyć, a uwalniają około 700-1500 litrów!

Ostatnio w naszym powiacie dużą akcję sadzenia drzew organizowało Nadleśnictwo Cybinka Lasy Państwowe, rozdawane były sadzonki, a młode drzewko można było posadzić w dowolnym miejscu, nawet na własnym podwórku. Leśnicy co roku sadzą 500 milionów drzew, ale wszyscy możemy iść w ich ślady i zrobić przysługę naturze i wzbogacić ją o kolejne miliony drzew posadzonych wspólnymi siłami. Liczymy, że takich akcji będzie coraz więcej!

… #sadziMY !

Źródło informacji: Gmina Słubice 

Czytaj także: Wielka, większa i największa. Poznajmy tajemnice największej wsi na obszarze gminy Rzepin