Rok 2021 nieubłaganie dobiega końca. W naszej redakcji upłynął on pod znakiem wytężonej pracy, której jednym z owoców było powstanie cyklu „Palcem po Mapie”. Pierwsza odsłona naszej serii ukazała się niemal równo rok temu na przełomie stycznia i lutego – wówczas opisaliśmy dzieje obydwu Lubiechni. Dziś natomiast przyszedł czas na ostatnią tegoroczną część, w której to zaprosimy Was do Radówka. Serdecznie zapraszamy!

Radówek to niewielka wieś (około dwustu mieszkańców), która administracyjnie znajduje się na obszarze gminy Górzyca. Miejscowość w dużej mierze położona jest pośród pól uprawnych oraz łąk. W okresie Polski Ludowej w Radówku działało m.in. Państwowe Gospodarstwo Rolne oraz Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna. Do roku 1945 miejscowość nosiła nazwę Kleine Rade.

264718619 612455400077524 1402590729175368265 n
Kleine Rade na przedwojennym planie. Na mapie obok Radówka dostrzeżemy jeszcze m.in. późniejszy Radów, Pamięcin, Laski oraz Golice.
Parvum Radove

Pierwsze pisane wzmianki dotyczące osady na obszarze współczesnego Radówka pochodzą z XIII wieku, choć śmiało można założyć, że już wcześniej w tym miejscu musiało istnieć osadnictwo. Ze wspomnianych zapisków (w których wieś określona jest po łacinie jako Parvum Radove) wynika przede wszystkim tyle, że był to majątek, który w owym czasie stanowił wyłączną własność biskupów lubuskich. Miejscowi chłopi żyli natomiast głównie z hodowli, rolnictwa oraz innych płodów matki ziemi.

Świątynia pamiętająca czasy Grunwaldu

Miejscowe kościoły to często największe i najbardziej ciekawe w wymiarze lokalnym zabytki. Lubiechnia Mała, Radzików czy ostatnio opisywany przez nas Radów, to zresztą świetne tego przykłady. Nie inaczej sytuacja kształtuje się w Radówku, gdzie miejscowy kościółek pamięta początki XV stulecia. Świątynię wzniesiono przy użyciu zwykłych, polnych kamieni, zaś w połowie XVII wieku dobudowano również ceglaną wieżę. Warto zauważyć, że na obszarze przykościelnego cmentarza znajduje się także pomnik, który poświęcony został poległym podczas pierwszej wojny światowej. W roku 1963 świątynia została poświęcona na nowo oraz włączona do parafii w Laskach Lubuskich.

Życzenia świąteczne

Jak się rzekło, dzisiejsza cześć naszego cyklu jest ostatnią w tym roku. Z tej okazji chciałbym życzyć Państwu radosnych, spokojnych i pełnych miłości świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku. Z serią „Palcem po Mapie” powrócimy natomiast już w styczniu. Do zobaczenia!

Wybrane źródła:

Lubuski Konserwator Zabytków
polskaniezwykła.pl
ziemialubuska.pl

Czytaj także: – Czekaliśmy na to 16 lat – mówi wójt Robert Stolarski. Wiatraki w Radówku zasilą 40 tys. gospodarstw [FOTO, VIDEO]

Zobacz też: Niepozorny to jego drugie imię, czyli przejazdem przez Radów